Projekt s německou partnerskou školou

2.1.2020

Letos se uskutečnilo již tradiční setkání žáků ZŠ a MŠ Josefa Gočára a žáků z Oberwaldschule Grebenhain na českém území. Od 23. 9. do 27. 9. 2019 strávilo celkem 29 žáků ze sedmých a osmých tříd společné chvíle v překrásné lokalitě v Českém ráji, v kempu Sedmihorky.

Přesto, že si žáci již předem vyměnili dopisy, měli z prvního kontaktu se svými vrstevníky z cizí země mírné obavy. Veškerý ostych opadl prakticky ihned. Čeští žáci, kteří do kempu dorazili oproti německé skupině o něco dříve, se hrdě zhostili role průvodců. Německé žáky po vřelém uvítání doprovodili do chat, které s nimi společně obývali po celý týden.

Od samého počátku byla hlavním komunikačním jazykem angličtina. Většina informací, instrukcí k programu a pravidlům různých her, ale i následné prezentace žáků probíhaly v anglickém jazyce. I lektoři z ekologického centra vedli ekologické programy v angličtině a žáci se učili i některé výrazy trojjazyčně.

Nechyběly ale ani česko–německé jazykové hry, které pro žáky byly velmi zábavné a oblíbené. Ekologické programy byly současně ukázkou jedné ze školních ekologických aktivit české školy – v 2. a 6. ročníku absolvují žáci pobytový týden s ekologických zaměřením. Německé děti si to tedy vyzkoušely na „vlastní kůži“. Večer si v klubovně navzájem četli, co si napsali do deníčků, spolu s učiteli se bavili o tom, co zažili, co se jim líbilo, atd. Vzájemně si představili ekologické aktivity ve škole a v okolí. Jazykové bariéry tedy brzy překonali a stali se z nich dobří kamarádi. Závěrečný večer byl věnován důležité prezentaci projektů jednotlivých skupin, na kterých svědomitě pracovaly den co den. Nejen že nápadů bylo velké množství, ale hlavně byly mnohé velice zajímavé. Není tedy divu, že nebylo v silách přítomných rozhodnout se hned pro jeden z nich.

Proto se následující den česká a německá skupina vydala na cestu domů s nesnadným úkolem – do konce listopadu si jeden z projektů vybrat.

Týdenní pobyt rychle utekl a všichni účastníci se již teď těší na ten příští v Německu.

Projekt byl finančně podpořen Česko-německým fondem budoucnosti a Statutárním městem Hradec Králové z programu „Volnočasové aktivity“.

Děkujeme.
Marta Foglarová, Michaela Macková