Silní bez násilí

Projekt SILNÍ BEZ NÁSILÍ (Podpora pozitivního sociálního klimatu ve školách), reg. číslo CZ.1.07/1.2.00/14.0100 získal podporu MŠMT a Evropského sociálního fondu a bude v období září 2010 až srpen 2013 postupně realizován v 9 krajích ČR – ve městech Brno, Jihlava, České Budějovice, Plzeň, Ústí nad Labem, Zlín, Ostrava, Šumperk, Hradec Králové. Cílem projektu je posílení pozitivního sociálního klimatu ve škole a prevence násilí mezi dětmi.

Jedná se o metodu, která se již několik let osvědčuje v Německu, kde vznikla. Díky podpoře Evropské komise (program Daphne), se tento projekt šíří do dalších evropských zemí. Kromě Německa a České republiky byl uveden také v Polsku, Maďarsku a Rumunsku. Autorem projektu (Stark ohne Gewalt) je pedagog Mathias Kaps z občanského sdružení STARKMACHER (www.starkmacher.eu), který tento projekt postavil na muzikálu STREETLIGHT mezinárodní skupiny Gen Rosso. Skupina Gen Rosso je složena z 18 umělců z 9 zemí světa (Brazílie, Argentina, Keňa, Tanzanie, Španělsko, Polsko, Itálie, Švýcarsko a Filipíny). Skupina má řadu vlastních projektů (koncerty, festivaly, muzikály, spolupráce se školami, věznicemi, dětskými domovy…), se kterými jezdí doslova po celém světě. 

Základní myšlenkou projektu SILNÍ BEZ NÁSILÍ je pomocí zážitkových technik, modelových situací, hudby a tance pracovat na posílení sebevědomí dětí. Cílem je dodat jim odvahu a případně vzor pro řešení konfliktů v jejich bezprostředním okolí. Do vystoupení je možné zapojit až 250 dětí, které přebírají různé úlohy v muzikálu (od tanečníků a zpěváků, přes herce, osvětlovače, zvukaře, až po scénáristy a moderátory). Mladí jsou plně zapojeni do přípravy muzikálu STREETLIGHT ve spolupráci s mezinárodní skupinou Gen Rosso. Tento program primární prevence se nezaměřuje výhradně na agresora či oběť, ale oslovuje především nečinně přihlížející většinu. Projekt je primárně určen pro žáky druhého stupně základních škol. V poslední době se rozšířil i do německých věznic, a dokonce i na Kubu do prostředí profesionálních uměleckých škol. Aktivní účast mladých na muzikálu je odrazovým můstkem pro jejich osobní angažovanost a následné aktivity v duchu projektu i mimo školu. Projekt všude zanechává viditelné stopy v postoji mladých k násilí.

GEN ROSSO - muzikál Streetlight
Muzikál je inspirován skutečným příběhem Charlese Moatese, afro-amerického chlapce. Charles se svým kamarádem Jordanem žijí v "The Hole", nebezpečné čtvrti Chicaga. Jordan je členem gangu, který se snaží kontrolovat čtvrť. Je zamilován do Lisy, sestry Treye, šéfa gangu. Trey a jeho přátelé jsouv neustálém boji s gangem "Devil G". Ten během jedné přestřelky zabije Lisu. Smrt dívky volá po pomstě. Tato situace má nečekané důsledky. Charles hraje v hudební skupině "Streetligt", která se snaží o nastolení jednoty a míru v místě, kde žijí. Nacvičují na koncert. Jordan díky rozhodnutí a příkladu Charlese a jeho přátel postupně objevuje ve svém životě nové a nečekané horizonty.
Gen Rosso vznikla před 40 lety v Loppianu u Florencie (Itálie) na základě podnětu Chiary Lubichové, nositelky ceny UNESCA za výchovu k míru, která darovala bicí soupravu červené barvy (italsky ROSSO) skupině chlapců, aby prostřednictvím hudby předávali poselství míru a všeobecného bratrství a přispívali tím k upevňování jednoty světa. Za dobu existence skupiny se v ní vystřídalo na 200 umělců z celého světa.

Patronem projektu a moderátorem představení je Honza Musil.